as salam and welcome..♥
CONTOH
RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
Tarikh : 20 Februari 2012
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun 2 : 4 Cerdas
Jumlah Pelajar :
30 orang
Bidang Kegiatan : Menggambar
Jenis Kegiatan : Menggambar dengan teknik montaj
Isi Kandungan
-
Tema : Hidupan laut
-
Tajuk : Ikan - Ikan Cantik Kesukaanku
Kemahiran
: 1.1.2
Memerhati pelbagai aspek seni dan
fungsinya
dalam alam kehidupan
1.2.1 Mengkaji keadaan alam sekitar dan
mempelajari aspek-aspek seni
seperti warna,
corak, susunan, imbangan dan
harmorni.
1.3.10 Memilih
dan mendapatkan alat dan bahan
untuk
menghasilkan gubahan seni yang kreatif
berdasarkan
pengalaman sendiri.
1.4.2
Menyatakan apa yang dilihat dari
aspek olahan
unsur-unsur seni seperti garisan,
rupa,bentuk,
dan warna.
Objektif Eksplisit : Pada
akhir pembelajaran murid-murid dapat:
1.
Menyebut tiga prinsip seni visual dalam karya
teknik
montaj dengan betul.
2.
Menggunakan alat dan bahan yang sesuai dengan
betul
untuk menghasilkan karya montaj sekawan ikan dengan kadar siap 80%.
3.
Menceritakan unsur-unsur seni yang terdapat pada
penghasilan
karya mereka dengan betul.
Penerapan Nilai : Sabar dan tekun.
Penggabungjalinan : Sains
KBKK : Mencetus idea, menganalisis
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, carta, dan nota guru.
Bahan Bantu Belajar : Lembaran kerja,
Alat,Bahan,Media : Gunting,
kertas gambar dasar, mounting board, gam
pelbagai gambar ikan.
Pemulihan :
Guru memberi bimbingan terus.
Pengayaan : Membingkai hasil karya.
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti P & P
|
BBM
|
Catatan/Lakaran
|
|
Guru
|
Murid
|
||||
Set Induksi
(5 minit)
|
-Sesi
soal jawab
1. Murid-murid
apakah permainan
yang kita mainkan
tadi ?
J = Permainan Teka
Nama Haiwan.
2. Sebutankan nama-
nama haiwa tadi ?
J= Ikan, kelawar dan
burung.
3. Antara haiwan
haiwan tersebut,
yang manakah
habitatnya di
dalam air ?
J = Ikan
4.Jadi, hari ini
apakah gambar
yang kita nak
hasilkan?
J = Gambar ikan
|
1. Guru
membahagi
murid-murid kepada
tiga kumpulan dan
memberikan satu
sampul surat berisi
soalan kepada setiap
kumpulan.
2.Guru
meminta murid
murid
menjawab
soalan yang terdapat
dalam
sampul surat
pada kad teka teki
yang diberi apabila
muzik mula
dibunyikan.
3. Guru
memberi pujian
kepada kumpulan
yang paling awal
menampal kad teka
teki dengan jawapan
yang betul
4. Guru
menjalankan
sesi soal jawab:
|
1. Murid-murid
membentuk tiga
kumpulan.
2. Murid-murid
menjawab teka
teki nama
haiwan pada
kad teka nama
yang diberikan.
3. Wakil
kumpulan ke
hadapan untuk
menampal kad
teka nama
haiwan pada
papan putih
3.
Kumpulan yang
awal menampal
kad nama
haiwan
dengan
menulis
jawapan yang
betul dikira
pemenang.
|
- Kad
Teka Nama Haiwan
-Komputer
riba (audio)
|
- Permainan Teka Kata. Dilampirkan.
KBKK:
Mencetus idea
Mengkategori
Penggabungjalina:Sains
|
Langkah 1
(15 min.)
|
1.
Pengenalan
2.
Mencari & berkongsi
maklumat
Isi Penting
i. Teknik-teknik menggambar
ii. Maksud teknik montaj.
iii. Prinsip-Prinsip Rekaan
dalam teknik montaj.
Aras 1
3.
Mempamerkan dan
menerangkan carta
langkah
4. Tunjukcara
|
2.1
Guru membahagikan murid kepada
3
stesyen – a, b, c
2.2
Guru memberi tugasan mencari
dan mencatat maklumat pada lembaran kerja dan menggunakan resos yang disediakan di setiap
stesyen.
2.3
Guru meminta wakil dari setiap stesyen membaca jawapan lampiran
kerja dan pelajar-pelajar
lain mencatat jawapan di lampiran
kerja yang berkenaan
2.4
Guru
menghuraikan
maklumat yang diberikan oleh murid.
3.1 Guru mempamerkan carta langkah
3.2 Guru meminta murid-murid
membaca carta secara inividu.
3.3 Guru menerangkan langkah-langkah
penghasilan.
4.1 Guru menunjukcara
penghasilan
Montaj Ikan-Ikan Cantik Kesukaanku.
|
1.Murid-murid
mendengar dan
melihat
contoh
yang
ditunjukkan.
2.
Murid-murid
bergerak ke
stesyen.
2.
Murid-murid
menggunakan
resos dan
menjalankan
tugasan.
3.
Wakil dari setiap stesyen
membaca dan, murid- murid lain mencatat.
1.Murid-murid
melihat bbm
yang
ditunjukkan.
2.Murid-murid
membaca carta
langkah
3.Murid-murid
mendengar
dengan teliti.
1.Murid
melihat
tunjukcara
guru
dengan teliti.
|
- Stesyen A
Resos A – Carta Peta Minda (Teknik-Teknik Menggambar )
Sumber
: Buku ( Fokus untuk SPM Pendidikan Seni Visual,Kathlen Chee)
- Stesyen B
Resos B –
Pautan internet dan bahan
fotostat –
Komputer riba (Definisi Montaj)
Sumber:http://berusdan
krayonkami blogspot.cm/
2010/04/definisi-montaj.html
- Stesyen C
Jenis
: bahan cetakan
Sumber:http://psvspm.blogspot.com /2009/04/prinsip-rekaan.html
-Lampiran Kerja
1. Lampiran kerja(Guru)
2. Lampiran kerja (Murid)
|
Kemahiran:
1.1.2 Memerhati pelbagai aspek seni dan fungsinya dalam alam kehidupan1.2.1 Mengkaji keadaan alam sekitar dan mempelajari aspek-aspek seni seperti warna, corak, susunan, imbangan dan harmorni.
*GURU SEBAGAI
PEMUDAHCARA
*GURU SEBAGAI FASILITATOR
|
Langkah
2
(30 min.)
|
Aktiviti
Penghasilan
Produk
Aras 2
Menggambar
dengan teknik montaj.
Aras 3
Membingkai hasilan montaj
|
1.Guru
meminta murid
Mengeluarkan
alat,bahan dan
media.
2.Guru
meminta murid
menghasilkan gambar
Ikan-Ikan Cntik
Kesukaanku dengan
teknik montaj.
3. Murid
Membingkaikan
hasilan.
|
1. Murid
Mengeluarkan
alat, bahan, dan
media.
2. Murid
Menggambar
Ikan-Ikan Cntik
Kesukaanku
dengan teknik
montaj.
|
Bahan fotostat.
(gambar
dasar laut)
“Mounting
board”
|
-Penerapan
nilai: Kerjasama, Ketekunan,
Kesabaran
Kemahiran:
Strategi:
Masteri
*GURU
SEBAGAI FASILITATOR
*Aras
tinggi
-guru
menyelia dan membimbing murid di
semua aras
Strategi
: BCB
Pengayaan
Pemulihan
*bimbingan terus kepada murid
lemah
|
Langkah 3
(5min.)
|
Apresiasi
a.Antara
hasil karya-
karya ini manakan
yang paling cantik?
J = Karya A
paling
cantik.
b.Yang
manakan
hasil karya yang
mengandungi
prinsip
kepelbagaian?
J =Ketiga-tiga karya
Mengndungi
prinsip
kepelbagaian.
c.Yang
manakah
hasil karya yang
menunjukkan
prinsip
kesatuan?
J =Ketiga-tiga karya
mengandungi
dan menunjukkan
prinsip
kepelbagaian.
d. Apakan
yang
dimaksudkan
dengan
kesatuan?
J = Sesuatu gubahan
yang
menunjukkan
satu tema atau
satu idea bagi
semua unsur.
e.Bagaimana
dengan
imbangan ketiga
tiga karya ini.
J =Karya A lebih
nampak
keseimbangannya
berbanding karya
lain.
|
1.Guru memilih
beberapa hasil kerja
murid, menjalankan
apresiasi dan
menjalankan sesi soal
jawab.
|
1.Sesi
soal jawab
bersama guru.
|
Produk
yang dihasilkan.
|
Menegaskan
penggunaan bahasa seni visual.
Asas-asas Seni
|
Penutup
(5min.)
|
Rumusan
|
1.Guru meminta
beberapa murid
menyebut langkah
langkah penghasilan
produk.
2. Guru
memberitahu
alat & bahan yang
diperlukan untuk
minggu depan.
3.Guru
meminta murid
mengemas tempat.
|
1.Beberapa
orang
murid
memberitahu
langkah-
langkah
penghasilan.
2. Murid
mendengar dan
mencatat.
3. Murid
mengemas
tempat.
|
|
Nilai:
Kebersihan
|
No comments:
Post a Comment
my ♥,,,